Türkiye Ulusal Ajansı UGK’yı Ağırladı

4 Kasım 2014

Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK), 4 Kasım 2014 tarihinde Ankara’da Türkiye Ulusal Ajansı’nda bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı, Ulusal Ajans ve Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UNV) iş birliğiyle, ILA’nın kolaylaştırıcılığında düzenlendi.

Toplantıya, TEGV, Türkiye Gençlik Federasyonu, TÜSEV, Hayat Sende Gençlik Akademisi, ÇASGEM, GSM, KAÇUV, MAG Vakfı, AÇEV, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Türkiye KSSD, GENÇTUR, TEMA Vakfı ve Greenpeace gibi birçok sivil toplum kuruluşu katıldı. Toplantıda, UGK’nın 2014 yılı faaliyetleri ve 2015 yılı için planlanan etkinlikler ele alındı.

Toplantıda, UGK’nın web sitesi ve sosyal medya yönetimi hakkında önemli kararlar alındı. UGK web sitesinin tüm üye kuruluşların web sitelerine eklenmesi gerektiği belirtilerek, yönetimin TEGV gönüllülerine ve Dijital Gönüllülere devredileceği kararlaştırıldı. Ayrıca, yeni üyelerin komiteye kazandırılması ve mevcut üyelerin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiği vurgulandı.

Çalışma gruplarının mevcut durumu gözden geçirildi ve çeşitli projeler hakkında bilgi paylaşıldı. Gönüllülük alanındaki yasal mevzuatla ilgili yaşanan sorunların çözümü için TBB ile işbirliği yapılması ve bu konuda bir kitapçık oluşturulması kararlaştırıldı. Anket sonuçlarının 5 Aralık etkinliklerinde paylaşılacağı belirtildi.

Kasım ve Aralık aylarında, UGK üyeleri tarafından yeni üyelerin kabul edilmesi ve mevcut üyelerin sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda çalışmalar yapılacak. Ayrıca, Ocak 2015’te gerçekleştirilecek toplantıda UNV’ye destek vermek amacıyla eş sekreterya görevinin ÇASGEM tarafından yürütüleceği açıklandı.

Toplantıda, 2015 yılı boyunca gerçekleştirilecek etkinlikler ve toplantılar hakkında da bilgi verildi. Bu kapsamda, 5 Aralık Dünya Gönüllü Günü etkinlikleri için hazırlıklar yapılacağı ve UGK’nın sosyal medya üzerinden bir çağrı yapacağı belirtildi.

Bu toplantı, UGK’nın gönüllülük faaliyetlerini daha etkili ve geniş çapta yürütebilmesi için önemli kararların alındığı ve işbirliklerinin güçlendirildiği bir platform oldu.

Ulusal Gönüllülük Komitesi - © 2024 - Designed by