Ulusal Gönüllülük Komitesi 2018 Yılı I. Olağan Toplantısı İstanbul’da Gerçekleştirildi

26 Ocak 2018

Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK), 26 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da DenizTemiz Derneği (TURMEPA) ve Özel Olimpiyatlar Türkiye ev sahipliğinde 2018 yılının birinci olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Konferans Salonu’nda 13 üye kuruluş ve 1 aday üye kuruluşu temsilen 24 temsilcinin katılımıyla yapıldı.

Toplantı Programı ve Gündem Maddeleri:

1. Gündem: 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü (DGG) Çalışmalarının Sunumu ve Değerlendirilmesi

 • Sosyal Medya Kampanyası: İhtiyaç Haritası ve KifDER’in liderliğinde gerçekleştirilen kampanyada 381.971 Facebook, 2.602 Instagram ve 65.322 Twitter etkileşimi sağlandı.
 • Saha Çalışmaları: 4-10 Aralık 2017 tarihleri arasında Habitat, TEGV, TEMA, TOG ve TURMEPA liderliğinde 15 ilde 16 noktada düzenlenen stant çalışmaları ile yaklaşık 1.500 kişiye ulaşıldı.
 • Yuvarlak Masa Toplantısı: 5 Aralık 2017 tarihinde, gönüllülük alanında çalışan uzmanlarla Türkiye’de gönüllülüğün gelişmesi için yapılması gerekenlerin tartışıldığı toplantının sonuç raporu paylaşıldı.

2. Gündem: ILO Raporu: “Gönüllü Çalışmalarının Ölçümü El Kitabı”

 • Nil Memişoğlu (UNV) tarafından sunulan raporda, gönüllülüğün ekonomiye katkısının belirlenmesi amacıyla yapılan çalışma hakkında bilgi verildi. UGK olarak Türkiye’de benzer bir çalışma yapılması önerildi.

3. Gündem: Sekretaryanın Görev Süresince Yürütülen Çalışmalar Hakkında Bilgi Vermesi

 • TEGV ve TEMA’nın sekreterlik süresi boyunca yapılan faaliyetler özetlendi. İki yıllık dönemde gerçekleştirilen yeni çalışmalar, web sitesinin yenilenmesi, DGG ortak kutlamaları ve yuvarlak masa toplantıları olarak aktarıldı.

4. Gündem: Yürütme Kurulu ve Yeni Sekretaryanın Seçimi

 • Toplantıda karar yeter sayısına ulaşılmadığı için seçimler yapılamadı. TURMEPA ve SosyalBen Vakfı sekretaryaya adaylıklarını belirtti. Seçimlerin 19 Mart 2018 tarihinde yapılmasına karar verildi.

5. Gündem: UGK’da Yeni Dönem Önerileri

 • UGK bütçesi oluşturma önerisi, STK yönetim kurullarının UGK’yı daha yakından tanıması için toplantı düzenlenmesi, sosyal medya stratejisinin geliştirilmesi ve UGK’nın bir danışma organı olarak işlev görmesi gibi konular tartışıldı.

Alınan Kararlar:

 • UGK’nın tüzel kişiliği olmadan aidat yoluyla fon oluşturabilme seçeneklerinin araştırılması ve bu konunun tüm UGK üyelerine anketle sorulması.
 • Çalışma Usulleri Belgesi’nin yeniden düzenlenmesi için bir çalışma grubu oluşturulması.
 • Yürütme kurulu ve yeni sekretaryanın seçimi için 19 Mart 2018 tarihinde olağanüstü toplantı yapılması.
 • 2018 yılı içerisinde düzenlenecek olağan toplantılar şu şekilde belirlenmiştir: 25 Mayıs 2018 (Habitat Derneği ve İhtiyaç Haritası), 28 Eylül 2018 (TEGV) ve 26 Ekim 2018 (Özel Olimpiyatlar Türkiye ve KAÇUV).

Toplantı, UGK’nın gelecekteki faaliyetleri ve gönüllülük çalışmalarının geliştirilmesi adına önemli kararların alındığı verimli bir oturum olarak değerlendirildi.

Ulusal Gönüllülük Komitesi - © 2024 - Designed by